
Masterclass: Hoe sterk en authentiek leiderschap ervoor zorgt dat jij toptalent behoudt
Masterclass Leiderschap: Hoe sterk en authentiek leiderschap ervoor zorgt dat jij toptalent behoudt
Bekijk Josine’s inzichtenNieuwste blogberichten
31. juli 2025
Data inzetten voor een ‘seat at the table’ in de boardroom

Tijdens de eerste HR Talkshow Live schetst Dirk Jonker, grondlegger van het People Analytics platform Crunchr, een opvallend helder beeld: HR haalt nog niet het volle potentieel uit data en mist daarmee kansen om organisatiebreed impact te maken. Dirk: “Het is mijn missie dat HR een business leader wordt.” Hij pleit voor lef, visie en het actief verbinden van HR-data met de rest van de organisatie.
HR heeft goud in handen, maar gebruikt het niet
Volgens Dirk beschikt HR over een enorme hoeveelheid aan data: denk aan medewerkerstevredenheid, sollicitatietrends, verzuim en performance cijfers. Toch blijven die databronnen vaak op eilandjes bestaan. “Deze data wordt nog lang niet altijd aan elkaar geknoopt,” legt hij uit.
Daarmee gaat HR voorbij aan de kans om waardevolle patronen te ontdekken. “Zodra je je recruiting-systeem koppelt aan je business performance-systeem, core HR, training en ontwikkeling, dan zie je patronen waardoor HR een heel ander gesprek met business kan voeren,” zegt Dirk. Juist dat gesprek ontbreekt nog te vaak. HR speelt nog te vaak de ‘procespolitie’: processen en compliance zijn namelijk makkelijk controleerbaar. Volgens Dirk ligt de focus nog te weinig op de strategische HR vraagstukken, zoals productiviteit en retentie. Vraagstukken waar ook directies van wakker liggen.
Artificial Intelligence (AI) biedt hierbij kansen voor HR. Met moderne tools kun je systemen verbinden, patronen herkennen en voorspellingen maken die het management helpt slimmere beslissingen te maken.
Om de AI-innovatie van dichtbij te ervaren, verhuisde Dirk bewust naar Boston (VS). “In Amerika durven bedrijven veel meer vanuit een visie te werken,” vertelt hij. In Nederland ziet hij nog veel voorzichtigheid, zoals vragen rondom ethiek. “Ik zie in Amerika dat mensen meer doorhebben wat technologie kan doen, terwijl Europa terecht vraagt: wat doet dit met de menselijke kant?” Dit debat is waardevol, maar mag ons niet stoppen te innoveren, zegt Dirk. “De technologie ontwikkelt namelijk door.” Dirk concludeert dat HR zich juist onderscheidt als het kritisch blijft op de menselijke kant én tegelijkertijd de mogelijkheden benut.
Liever het interview beluisteren? Bekijk dan deze video:

We hebben uw toestemming nodig om deze dienst te laden!
Deze inhoud mag niet geladen worden vanwege trackers die niet aan de bezoeker bekend worden gemaakt.
HR-data als brug tussen HR, Finance en Business
Tijdens HR Talkshow Live sprak Dirk over HR-data. “Ik zie data en analytics als een ontzettend mooie brugfunctie tussen HR, finance en de business,” zei hij. “Die brug bouwen vraagt wel een andere houding.” Volgens Dirk zijn begrippen als werkgeluk en betrokkenheid belangrijk, maar krijgen deze pas waarde wanneer je ze verbindt aan zaken die het management aangaan, zoals rendement, risico en groei. Als voorbeeld geeft hij de wereldwijde financiële crisis van 2008. “Er was sprake van grote vraagstukken, waarbij organisaties 200 miljoen dollar moesten besparen om te kunnen overleven,” geeft hij aan. “Het was showtime voor HR, maar HR stond niet op het podium; de discussie werd gedomineerd door de CEO, de CFO en de COO.” De oorzaak zit hem volgens hem in dat HR vaak zijn ‘eigen taal spreekt’ en ‘vanaf een eigen eiland werkt’. “Vanaf dat moment werd het mijn missie: HR de juiste tools geven, zodat het bij een volgende crisis wél een sleutelrol speelt.”
Dirk stimuleert HR om meer kennis op te doen over de metrics van afdelingen zoals finance en business, en zich te verdiepen in zaken als omzet, marges en klantwaarde. Alleen zo bouw je volgens hem het vertrouwen dat nodig is en blijf je als HR-professional relevant in het gesprek met finance en management. Juist door data te combineren met bredere business inzichten en dit actief te delen, voegt HR waarde toe en wordt het een volwaardige gesprekspartner aan de strategietafel.
“Je hoeft niet de hele oceaan te koken”
Waar begin je als er zoveel data beschikbaar is? Dirk geeft een praktische tip: “It doesn’t make sense to boil the ocean.” Kies één concreet vraagstuk waar je jouw organisatie echt mee helpt. “Je gaat kijken: met welk vraagstuk help ik de business het meest? Je werkt terug naar welke inzichten daarvoor nodig zijn en bepaalt dan welke data je als eerste gaat verbeteren,” licht hij toe.
Een praktisch startpunt dat hij aanraadde, is payroll-data. “Payroll-data is altijd goed,” zegt Dirk, “want daaruit kun je allerlei inzichten halen: aannemen van mensen, hun ontwikkeling, het behouden van medewerkers – en de patronen daarin.” Juist die data is vaak compleet en betrouwbaar en vormt een stevige basis voor verder onderzoek. Met zo’n duidelijke businesscase kun je naar het management stappen en laten zien welke waarde jouw analyse oplevert. Daarmee bouw je niet alleen draagvlak en vertrouwen op, maar kun je ook stap voor stap nieuwe databronnen toevoegen en verbanden steeds scherper in beeld brengen.
HR moet zelf het voortouw nemen
Het beeld dat Dirk schetste, was helder: als HR niet zelf in actie komt, pakt niemand deze kans op. Organisaties hebben meer dan ooit behoefte aan inzichten die onderbouwde keuzes mogelijk maken. “HR is verantwoordelijk voor ongeveer 70% van de totale bedrijfsuitgaven, dus we hebben een ontzettend grote invloed daar,” benadrukte Dirk.
Die invloed benut je alleen als je durft te experimenteren, resultaten deelt, en HR-data actief koppelt aan strategie. HR hoeft niet te wachten op een uitnodiging vanuit de boardroom, het heeft zelf alle tools in handen om relevant te blijven.
Maak impact met data
De HR Talkshow Live liet zien dat er nog enorm veel potentieel in HR-data onbenut blijft. Dirk riep HR-professionals op om dat actief te veranderen: “Ik wil dat HR aanschuift bij de kwartaalreviews en goed luistert.” Dirk gaf aan: “Gaat het over kostenbesparing? Als grotere organisatie weet ik dat ik dan ga kijken naar spans, naar layers, naar mijn SDNA, dus naar mijn corporate overhead.” In zo’n voorbeeld moet HR snappen welke keuzes de organisatie maakt, zoals het optimaliseren van de verhouding tussen medewerkers en leidinggevenden, het terugbrengen van managementlagen of het verlagen van de overhead. Daarmee beweegt HR zich weg van alleen uitvoerend werk en groeit het richting een rol als gelijkwaardige sparringpartner aan de strategische tafel.
Dat vraagt lef en eigenaarschap. Als je klein begint, met een open houding en bereid bent kritisch naar je eigen rol te kijken, kun je als HR-professional echt verschil maken en laten zien hoeveel waarde je toevoegt aan jouw organisatie. Benieuwd hoe je zelf de eerste stappen zet richting datagedreven HR? Bekijk dan het volledige interview met Dirk en ontdek hoe je met kleine stappen al snel grote impact kunt maken.